Przyznaję się: jestem uzależniona

 

Przyznam się wam do czegoś: miałam w tym roku 3 miesiące wakacji. Ale od razu – żeby was uspokoić – większą część z nich spędziłam niestety w domu.

I, uwaga, prywatne wyznanie: uzależniłam się, i to poważnie. Ale nie od lodów ani zimnego piwa, tylko od pewnego serialu, jak się okazuje z mojego prywatnego dochodzenia, niezbyt znanego w Polsce: Six feet under (Sześć stóp pod ziemią.)Koleżanka pożyczyła mi pięć sezonów, każdy po 13 odcinków. Generalnie mówiąc, chodzi o losy rodziny prowadzącej zakład pogrzebowy, duża dawka emocji i psychologii, ciekawi bohaterowie, polecam!

 

Historia uzależnienia

 

Na początku oglądałam go po niemiecku, ale stwierdziłam, że lepiej będzie podszkolić mój angielski. Najpierw próbowałam po angielsku z niemieckimi napisami, ale  było to rozpraszające, więc przeszłam na angielskie napisy i to było zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Byłam zdziwiona, jak wiele rozumiałam, mimo że mój poziom angielskiego nie jest oszałamiający (jakieś B1). Tego, czego nie zrozumiałam, domyśliłam się, rzadko zatrzymywałam, żeby sprawdzić jakieś słowa.  W połowie drugiego sezonu byłam już tak pochłonięta akcją, że w ogóle nie zwracałam uwagi na to, jaki język słyszę. Popłynęłam… Nauczyłam się sporo potocznych zwrotów (nie wiedziałam, że jest aż tyle wyrażeń ze słowem fuck) i z branży pogrzebowej. Nagle miałam w głowie całe frazy po angielsku. Kiedy mówię, albo myślę o tym serialu, nasuwają mi się wyrażenia po angielsku. Fajnie było zanurzyć się i wsłuchać w intonację.

 

Moja rada dla wszystkich:

 

  • Znajdźcie serial albo film, który naprawdę was zainteresuje i wciągnie
  • Nie włączajcie polskich napisów, tylko te z danego języka (oczywiście wersja dla zaawansowanych – bez napisów; ja się jeszcze nie odważyłam)
  • Wyluzujcie się i nie spinajcie; pamiętajcie, że nie musicie wszystkiego zrozumieć
  • Jeżeli zainteresuje was jakiś zwrot – przewińcie, sprawdźcie w słowniku
  • Oglądajcie kilka razy ulubione sceny

 

Przede mną jeszcze piąty sezon, mam nadzieję że zdążę do początku semestru.

 

P.S. Jeżeli ktoś oglądał ten serial, to proszę o kontakt, bo nie mam z kim o nim porozmawiać :)