5 SPOSOBÓW NA SKUTECZNĄ NAUKĘ WŁOSKIEGO

Chcesz poznać 5 sposobów na skuteczną naukę włoskiego?  Każdy z nas ma swoje sposoby na zapamiętywanie, uczenie się nowych słówek czy polepszanie wymowy. Ja poniżej przedstawię kilka uniwersalnych i sprawdzonych sposobów, które przybliżą was do języka włoskiego J

Ascolta e ripeti le frasi in italiano czyli słuchaj i powtarzaj zdania w języku włoskim.

Ta technika nazywa się “Shadowing” z języka angielskiego. To nic innego jak powtarzanie niczym cień („shadow”- cień)  tekstu za lektorem i wierne otworzenie go.  W ten sposób polepszasz wymowę i z większą łatwością budujesz zdania po włosku.  Możesz wybrać dowolne  wideo np. na youtube’ie najpierw je obejrzyj, żeby zrozumieć kontekst a potem wybierz zdanie, które przykuło twoją uwagę i powtarzaj je-  guarda un breve video scegli una frase e ripetila. Chodzi o to, by porównywać swoją wymowę z tą oryginalną i tym samym zbliżać się do niej. Można nagrywać swoją wymowę i odsłuchiwać, żeby śledzić postępy.

Potem możesz wybrać inne zdanie i zrobić to samo.

Usa un dizionario monoligue czyli używaj jednojęzycznego słownika.

To naprawdę bardzo pomaga w poszerzaniu twojego słownictwa i w nabywaniu umiejętności rozumienia w danym języku. Wyrób w sobie ten nawyk, bo jeśli pojedziesz do Włoch to nikt nie będzie Ci tłumaczył na polski to co do Ciebie mówią! W ten sposób uczysz się rozumieć po opisie, zdobywasz nowe słownictwo i wyrabiasz w sobie nowy nawyk nie tłumaczenia wszystkiego na polski. Dzięki temu uczysz się myśleć po włosku a tu już pierwszy krok do płynności.

Impara una parola al giorno czyli ucz się jednego słówka dziennie.

Wybierasz jedno słówko z filmiku, słuchanki, tekstu, sprawdzasz znaczenie w słowniku monolingue a potem piszesz trzy zdania z tym słowem.  Zapamiętywanie słowa w kontekście ma swoje plusy, bo po pierwsze lepiej zapamiętujesz to słowo i jest szansa, że naprawdę zostanie Ci w głowie, a potem z łatwością je użyjesz przy najbliższej okazji.  W ten sposób też wyrabiasz w sobie nawyk budowania gotowych fraz.  28 nowych słów miesięcznie czyli 84 frazy to całkiem niezły wynik!

Parla da solo/a czyli rozmawiaj ze sobą, najlepiej na glos, żeby ćwiczyć płynność.

To można robić na każdym poziomie zaawansowania. Początkujący będą opisywać otaczającą nas rzeczywistość, np. Adesso mangio, mangio un panino con prosciutto, questo panino mi piace. Dopo vado al lavoro. Dove è la mia borsa? Là ci sono le chiavi. Teraz jem, jem kanapkę z szynką, smakuje mi ta kanapka. Potem idę do pracy. Gdzie jest moja torebka? Tam są klucze.

Zaawansowani mogą opisywać dosłownie wszystko i, co najważniejsze, można to robić wszędzie- w samochodzie, w tramwaju, w korkach, pod prysznicem, przed snem, na spacerze, na siłowni.

Buttati czyli rzuć się, skacz!

Chodzi o to by używać włoskiego kiedy tylko masz okazje. Wykorzystuj je i nie bój się, że się pomylisz. Podejdź do tego tak, że błąd to nie żadna porażka i że nie będą Cię oceniać, a raczej docenią, że mówisz w ich języku. Sbagliando si impara czyli uczymy się na błędach i zdobywamy doświadczenie. Wiem, że łatwo się mówi, nie bój się, więc może dla tych którzy boją się popełniać błędy powiem inaczej : „ Bój się i rób!” J. Niech to będzie twoje motto ;-)