Były już seriale na Netflixie to może teraz czas na książki? Zrobiłam  dla was listę moich ulubionych kilku książek. Może akurat kogoś z was zainteresuje tematyka. Większość z tych pozycji została zekranizowana przez znakomitych włoskich reżyserów, więc jeśli nie macie czasu na czytanie książek to zawsze można obejrzeć film ;-)

  1. Numer jeden na mojej liście to oczywiście klasyk „ Il Decamerone” di Giovanni Boccaccio. Jest to zbiór nowel, opowiadanych sobie przez grupę szlachetnie urodzonych florentyńczyków, którzy schronili się wspólnie przed epidemią dżumy. Opisuje obyczaje włoskiego Renesansu, pełnemu podbojów miłosnych i zmysłowości. Podobno Boccaccio napisał „Dekameron” głównie z myślą o kobietach zajmujących się domem, żeby im umilić nieco czas ;-)

 

  1. „ Il barone rampante” (Baron drzewowłaz) di Italo Calvino to powieść z poczuciem humoru i inteligentnymi dialogami. Opowiada o chłopcu, który w ramach buntu przeciwko rodzinie wdrapuje się na drzewo z zamiarem, by już nigdy z niego nie zejść. Jedna z najlepszych książek Italo Calvino, można się nią naprawdę delektować.

 

  1. „Il gattopardo” (Lampart) di Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Ukazuje świat starej burbońskiej arystokracji na Sycylii w czasach Zjednoczenia Włoch. Polecam szczególnie miłośnikom historii. W 1963 roku Luchino Visconti nakręcił dramat historyczny o tym samym tytule.

 

  1. „Gomorra” di Roberto Saviano czyli podróż po imperium Kamorry. Niezwykle wciągająca i przerażająca książka, która opisuje świat współczesnej mafii. Ujawnienie niektórych faktów naraziło życie Saviano na niebezpieczeństwo-  autor do tej pory musi zmieniać miejsca zamieszkania.  W 2014 powstał dosyć brutalny serial o tym samym tytule. Można obejrzeć na HBO GO.

 

  1. „ Io non ho paura” (Nie boję się) di Niccolò Ammaniti. Dziewięcioletni chłopiec odkrywa, że w okolicy więziony jest jego rówieśnik i stopniowo poznaje mroczną tajemnicę swojej wioski. W 2003 roku Gabriele Salvatores nakręcił film, którego akcja dzieje się w malowniczej Apulii.

 

  1. “L’amica genialne” (Genialna przyjaciółka) di Elena Ferrante to historia trwającej 60 lat przyjaźni między dwoma kobietami. Akcja toczy się w niebezpiecznym i zarazem magicznym Neapolu. W 2018 roku powstał dwu sezonowy serial emitowany przez HBO. Nie wiadomo kto kryje się pod pseudonimem Elena Ferrante, prawdopodobnie kobieta.

 

 

  1. „ La coscienza di Zeno” (Zeno Cosini). To powieść psychoanalityczna, która opowiada o życiu Zeno Cosini. Mężczyzna stopniowo odkrywa, że to nie z nim jest coś nie tak tylko ze społeczeństwem, w którym żyje. Dużo w niej odniesień do Freuda. W 1988 powstał dwuczęściowy film , który można zobaczyć na RaiPlay.

 

  1. „Ti voglio bene ma non ti amo” di Chiara Rapaccini. To przezabawna i momentami wzruszająca krótka książka, która przedstawia historie z życia codziennego z perspektywy dzieci. Dwójka przyjaciół z podstawówki zostawia sobie liściki w szkole, w których opisują swoje spostrzeżenia dotyczące skomplikowanego świata dorosłych.

 

Polecam też czytanie po włosku książek, które już znacie, np. „Harrego Pottera” lub “Małego Księcia” ( Il Piccolo Principe). Będzie łatwiej zrozumieć słowa z kontekstu.

Taka ciekawostka – mój znajomy Juan ma w domu kolekcję „Małego Księcia” w 15 obcych językach. Przywozi sobie książkę z każdego kraju, który zwiedził. Mówi, że nie próbował jeszcze czytać po chińsku i węgiersku.  A Wy macie jakąś ulubioną książkę, którą chcielibyście przeczytać po włosku?