Kiedy i gdzie powstała?

 

Ciężko ustalić jednoznaczną datę początku pizzy we Włoszech. W Cinquecento (pojęcie odnoszące się do XV w. we włoskiej kulturze, okres wł. renesansu) na południu Włoch popularnością cieszyła się  focaccia. Między XVI a XVII w. wyrabiano miękką pizzę ze smalcem (strutto), serem, bazylią i pieprzem, potocznie zwaną mastunicona. Tak przynajmniej podaje pan Marcello Giusto, w jednym z artykułów listopadowego numeru magazynu dla fanów kultury włoskiej „Italia mi piace”. Nie udało mi się znaleźć niczego na temat szesnastowiecznej mastunicony, jednak jeśli takowa istniała, to jej potoczna nazwa zapewne wzięła się od włoskiego słowa masticare, czyli żuć.

Pomidor, jako kluczowy składnik,  pojawił się rzekomo w XVIII w. :)

Ze względu na swoje skromne ingredienty przez wieki pizza cieszyła się popularnością wśród poveri – biedaków, sprzedawano ją głownie na ulicznych straganach (bancarelle) w ubogich dzielnicach Neapolu.

 

Ale skupmy się na faktach

 

W 1830 roku powstała pierwsza włoska pizzeria Antica Pizzeria Port’Alba di Napoli, która istnieje do dziś. Jeśli jeszcze nie byliście w Neapolu, to przy najbliżej okazji warto odwiedzić to miejsce. Najlepsza margherita na świecie, sul serio!

 

W 1889 roku podczas pobytu króla Umberto I i  królowej Margherity di Savoia w Capodimonte il miglior pizzaiolo di Napoli – najlepszy neapolitańsaki pizzaiolo, Don Raffaele Esposito przygotował dla królowej pizzę con basilico, mozzarella e pomodoro, która przypominałaby jej włoską flagę. Ta oto pizza bardzo królowej do gustu przypadła i stąd wzięła się nazwa najprostszej a zarazem najsmaczniejszej pizzy włoskiej.

 

A wy jaką lubicie najbardziej?

 

Poniżej znajdziecie  listę tych najpopularniejszych.

Bianca/Foccacia

Pizza con olio d’oliva, rosmarino e sale

Margherita

Pizza con pomodoro, mozzarella e basilico

Marinara

Pizza con pomodoro, aglio e origano

Diavola

Pizza con pomodoro, mozzarella e salame piccante

Quattro formaggi

Pizza con mozzarella, parmigiano, gorgonzola e provola

Quattro stagioni

Pizza con pomodoro, mozzarella, carciofi, prosciutto cotto e funghi

Capricciosa

Pizza con pomodoro, mozzarella, carciofi, prosciutto cotto, funghi e olive

Romana / Napoletana

Pizza con pomodoro, mozzarella, acciughe e origano

Funghi

Pizza con pomodoro, mozzarella e funghi

Alla Pescatora

Pizza con pomodoro, mozzarella e frutti di mare

Vegetariana / Ortolana

Pizza con mozzarella, zucchine e melanzane grigliate

 

Porady i ciekawostki językowe

 

Jeśli coś jest nudne, np nudny film, Włoch powie: „Questo film è una pizza!”, albo po prostu „Che pizza!”- Ale nudy!

 

Ale uwaga, za pomocą „pizzy” można też kogoś uprzedzić, że ma się ochotę go spoliczkować (dare uno schiaffo). Jeśli usłyszycie- Ora ti dò una pizza (dosłownie- Teraz dam ci pizzę) to lepiej jej nie przyjmujcie ;)