Falsi amici

Falsi amici to nic innego jak fałszywi przyjaciele, czyli słowa, które przypominają nasze polskie wyrazy, ale, uwaga, tylko przypominają.

Nie dajcie się zwieść i zachowajcie czujność!

Co warto wiedzieć?

Włosi zaczynają dzień od colazione czyli śniadania, a kończą cena czyli kolacją. Cena po włosku to prezzo.

Kiedy Włoch mówi, że idzie do bagno nie oznacza to, że będzie brał kąpiel błotną,  idzie skorzystać z łazienki. Bagno (czytaj banio) to łazienka, toaleta lub kąpiel. Na WC można również powiedzieć gabinetto. Zapamiętajcie, że kiedy Włoch siedzi w gabinetto to lepiej mu nie przeszkadzać ;) Unikacie też słowa ubicazione, bo to nie ubikacja, tylko położenie lub lokalizacja.

Włosi są wygodni, więc jeśli któryś powie wam, że leży na divano i ogląda tv, nie myślcie sobie, że jest jakimś wyjątkiem i lubi spartańskie warunki, albo, że wybrał dywan, ze względu na kręgosłup (podobno leżenie na twardym jest wskazane). On sobie po prostu leży na kanapie. Skoro divano to kanapa to jak jest dywan? – pytają mnie często kursanci. Dywan to tappeto. I wtedy robi się ciekawie. Pada następne pytanie – A tepeta w takim razie? I tu niestety pojawia się rozczarowanie na twarzach moich kursantów, bo tapeta to carta da parati. Unikajcie też słowa canapa (akcent na pierwsze a), bo to konopie :)

Jeśli usłyszycie, że jesteście meravigliosa creatura, to podziękujcie, bo właśnie wam mówią, że jesteście cudowną istotą, a nie żadną kreaturą!

Mogą wam również powiedzieć, że jesteście garbato/a czyli po prostu uprzejmy/a. Jeśli wam się, źle kojarzy słowo garbato możecie używać synonimu gentile.

Falsi amici w biznesie

Impreza individuale to firma jednoosobowa a nie samotna impreza.

Firma to podpis. Kiedy uczyłam w korporacjach, często zdarzało się, że na teście w rubryce „firma”   wpisywano np. IBM, Amway!

Podczas prowadzenia negocjacji zapamiętajcie, że po włosku mamy prezzo netto i prezzo lordo.  Unikajcie słowa brutto, bo negocjator Włoch może omyłkowo wziąć do siebie, że jest brzydki ;)

Jeśli o czymś zapomniałam dopiszcie proszę w komentarzach!