Niemieckiego uczę już od dwunastu lat, w swojej pracy zetknęłam się z na pewno z ponad tysiącem kursantów i zauważyłam pewną prawidłowość. Tak jak wyróżniamy dwanaście znaków zodiaku, zaobserwowałam dwanaście typów uczących się. Oto moja prywatna, nienaukowa typologia z przymrużeniem oka:

Koziorożec: Rozkręca się powoli, na początku idzie mu dość ciężko, ale stopniowo robi coraz większe postępy, żeby na koniec pozytywnie zadziwić swoimi osiągnięciami. Naprawdę nigdy nie wiadomo, jaki talent językowy w kimś drzemie, mimo początkowych trudności.

Wodnik: Najbardziej tajemniczy, bardzo rzadko przychodzi na zajęcia, pojawia się sporadycznie, ale nie rezygnuje z kursu.

Ryby: Niechętnie się odzywają. Ale nasi lektorzy niemieckiego potrafią wydobyć głos z każdej rybki, więc to gatunek na wymarciu.

Baran: Przystępuje do nauki bardzo energicznie, chce się nauczyć wszystkiego naraz. Tempo zajęć jest dla niego za wolne, denerwuje go, że uczymy się po kolei.

Byk: Uparcie bojkotuje rodzajniki i końcówki, mówi dużo i komunikatywnie, ale trochę trudno go czasem zrozumieć.

Bliźnięta: Zapisują się na kurs w parach, zazwyczaj jedna osoba jest lepsza i pociąga za sobą drugą, różnie z tym bywa. Może być niebezpieczne dla związku :)

Rak: 3 lata niemieckiego w gimnazjum, 3 lata w liceum, 5 lat na studiach, ale i tak zapisuje się na poziom początkujący, bo uważa, że nic nie umie.

Lew: Myśli, że aby dobrze mówić po niemiecku, trzeba odpowiednio modulować głos, tzn. brzmieć groźnie i tubalnie.

Panna: Delikatna i wrażliwa, często obraża się na język (i na lektora przy okazji) z powodu rodzajników, końcówek, wyjątków itp.

Waga: Mój ulubiony typ. Chłonie każde słowo z ust lektora, aktywnie bierze udział w zajęciach, pilnie powtarza w domu, odrabia prace domowe. I po kilku semestrach mówi świetnie po niemiecku. Satysfakcja ogromna, gdyż wiem, że nauczyła się wszystkiego ode mnie (no prawie).

Skorpion: Nie do końca ufa nauczycielowi, sceptyczny, wie wszystko lepiej, przecież to niemożliwe, żeby niemiecki aż tak różnił się od polskiego :)

Strzelec: Już od pierwszej lekcji chce powiedzieć więcej, niż potrafi. Na poziomie A1 chce budować zdania wielokrotnie złożone i rozmawiać na trudne tematy. Jego prace pisemne to skomplikowane eseje, nawet gdy ma tylko opisać swoje mieszkanie.

A ty, jakim typem jesteś? Następnym razem dwanaście typów lektorów