Pogańskie korzenie Wielkanocy

Podobnie jak miało to miejsce w przypadku wielu innych świąt, chrześcijaństwo „przejęło” Wielkanoc i nadało jej swój charakter. O ile jednak w przypadku Bożego Narodzenia przyjęła się nazwa Christmas (ze staroangielskiego Cristes mæsse), która zastąpiła sięgające pogańskich czasów yule, o tyle angielskie słowo oznaczające Wielkanoc, Easter, ma jak najbardziej pogańskie korzenie.

ostara_by_johannes_gehrts

Ostara autorstwa Johannesa Gehrtsa. Źródło: Wikipedia

Zgodnie z najpopularniejszą teorią na temat etymologii tego słowa, wywodzi się ono od Ēostre, bogini wiosny, której święto obchodzono w całej Brytanii.

Ze względu na „mieszane” pochodzenie brytyjskiej Wielkanocy również niektóre związane z nią tradycje sięgają korzeniami w pogańską przeszłość.

Simnel cake i hot cross buns

Simnel cake to wypiek symbolizujący zakończenie Wielkiego Postu, podczas którego uleganie rozkoszom kulinarnym było zakazane. Składniki to biała mąka, cukier, jajka, masło, przyprawy, bakalie oraz skórka z cytrusa, a więc wszystko to, po co w czasie postu sięgać nie było wolno.

800px-simnel_cake_1

Simnel cake. Źródło: Wikipedia

Hot cross buns to bułeczki ze znakiem krzyża – najprawdopodobniej nie ma on jednak nic wspólnego z chrześcijaństwem. Hot cross buns spożywali już pogańscy mieszkańcy Brytanii w trakcie obchodów święta bogini Ēostre.

Maundy Thursday czyli Wielki Czwartek

Ta akurat tradycja ze wszech miar chrześcijańska. Aż do XVII w. król lub królowa dokonywali obmycia stóp ubogim (tradycja podobna do tej, którą i dziś podtrzymuje się w Kościele Katolickim). Był to gest wyrażający pokorę, upamiętniający umycie stóp apostołom, którego według Biblii dokonał Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Słowo maundy pochodzi od starofrancuskiego mandé, które z kolei wywodzi się z łacińskiego mandatum (przykazanie). Według tradycji po umyciu stóp Jezus powiedział do apostołów: „Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem”.

Jeśli jesteście ciekawi, tradycji wielkanocnych w innych krajach, zapraszam Was do lektury posta Ani Kickiej Påsk czyli kolorowe Święta Wielkanocne w Szwecji.