Włoski online – czy można nauczyć się języka w 20 lub 40 lekcji?

Słuchajcie, da się , a jest to możliwe dzięki Szkole Ditto, która oferuje mniej popularne języki, m.in. włoski online! Mam na myśli poziom komunikatywny, czyli jak to się mówi potocznie „żeby się dogadać”.

Podzielę się z wami moim doświadczeniem. Opiszę przypadki trzech uczniów, którym się to udało. Oczywiście imiona wymyślone, wiek mniej więcej się zgadza, województwa też ;-) Niech to będzie dla was zachęta i motywacja do nauki lub odświeżenia języka!

Włoski online – historie słuchaczy

Klaudia, czyli wytrwałość

Klaudia, lat 27, województwo pomorskie, prawdziwa pasjonatka języka włoskiego, zadań domowych, prac pisemnych, filmików i seriali włoskich. Po 20 lekcjach online, 2 razy w tygodniu po 45 minut, jest w stanie opisać swoje wakacje za granicą w piękny i wyszukany sposób, z drobnymi błędami, które naprawdę nie przeszkadzają. Właśnie sprawdziłam ostatnią napisaną pracę i się zachwyciłam! Na zajęciach rozmawiamy swobodnie używając czasu teraźniejszego (presente), czasów przeszłych (passato prossimo i imperfetto), przyszłego (futuro), trybu warunkowego (condizionale) i trybu łączącego (congiuntivo). Klaudia ćwiczy z aplikacją  Duolingo i oglądnęła już chyba wszystkie seriale włoskie na Netflixie. W pracy ćwiczy trochę z kolegami Włochami. Uczyła się kiedyś włoskiego na kursie stacjonarnym z grupą, ale mówić zaczęła dopiero na kursie online Ditto. Zdecydowanie woli taki system nauki. Na tę chwilę po zrobieniu testu oceniam jej poziom na A2. Imponujące!

Jerzy, czyli determinacja

Jerzy, lat 50, województwo podkarpackie, uwielbia wszystko co związane z Włochami. Seriali po włosku nie ogląda, ale dużo się uczy na pamięć, zapamiętuje słówka, zdania, wyrażenia. Jest bardzo komunikatywny i zna już 3 czasy, których potrafi użyć na lekcji. Opowiada bardzo ciekawe rzeczy i jest żywym przykładem na to, że wcale nie trzeba znać dobrze języka, żeby rozmowa była fascynująca. Właśnie wraca po ukończonych 20 lekcjach i miesięcznej przerwie, bo chce uczyć się dalej. Ma bardzo napięty grafik i dużo podróżuje, ale lekcje online dają dużo możliwości. Jesteśmy elastyczni, bo nie ogranicza nas czas. Jerzy woli ćwiczenia leksykalne i bardzo sobie ceni chat, z którego korzystamy na Zoomie. Kiedyś po lekcji zapomniałam wysłać słównictwa z chatu i na drugi dzień dostałam maila z prośbą o przesłanie. Bardzo mnie to ucieszyło, że upomniał się o swoją dawkę wiedzy ;-). Znał kilka słówek po włosku, bo często jeździ do Włoch służbowo, ale mówić zaczął dopiero na kursie Ditto. Poziom: mocne A1.

Mariusz, czyli komunikatywnośc

Mariusz, województwo małopolskie, lat 45, uwielbia ćwiczenia gramatyczne online i nie tylko. Prawie wszystko rozumie, jest bardzo komunikatywny. Jeszcze nie zakończył pakietu 20 lekcji a już zna 3 czasy i potrafi zastosować w rozmowie. Pisze ciekawe prace na poziomie A1-A2, bo z zawodu jest pisarzem i całkiem sprawnie mu to pisanie idzie! Nawet po włosku ;-). Rozmawiamy o meczach, związkach, rodzinie, pasjach, planach na przyszłość, o tym co będziemy robić na emeryturze – oczywiście wszystko w ramach ćwiczenia czasu przyszłego, który w języku włoskim często można zastąpić teraźniejszym. Mariusz uczył się włoskiego sam, głównie słówek, ale potrzebował kogoś, kto pomoże mu usystematyzować wiedzę i wyjaśni gramatykę. Poziom: mocne A1.

Czy każdy może się nauczyć włoskiego w 20 lekcji?

Nie twierdzę, że każdy potrafi się nauczyć włoskiego w 20 lekcji, ale jeśli interesujesz się tym językiem, na zajęciach podejmujesz wysiłek i mówisz do mnie i odpowiadasz tylko po włosku, w domu robisz zadania takie jakie lubisz – np. ćwiczenia gramatyczne w wersji papierowej, online, piszesz krótkie prace pisemne, oglądasz filmiki, które ci polecam, seriale z napisami, które cię interesują, ćwiczysz z Duolingo lub inną aplikacją, masz swój sposób na zapamiętywanie słówek, a ze mną tylko rozmawiasz i ćwiczysz gramatykę w praktyce przez 45 minut, to jesteś na dobrej drodze, żeby zrobić jeden poziom w 20 lekcji, czyli umieć się dogadać ;-)

Jak to wygląda w praktyce?

Jak wcześniej wspomniałam w ciągu tych 45 min głównie rozmawiamy. Teorię i ćwiczenia robisz w domu. Na zajęciach słuchamy lub oglądamy coś po to, żeby od razu o tym porozmawiać. Sprawdzamy ile z tego zrozumiałeś/łaś, czy to było trudne czy łatwe. Opisujemy to, co widzimy, na początek prostymi słowami. Opowiadasz mi o tym, co będziesz robił/ła po lekcji, co chcesz robić w weekend, jak spędziłeś/łaś weekend, co ostatnio czytałeś/łaś, oglądałeś/łaś, jakich nowych słówek się nauczyłeś/łaś. Znajdujemy sposób w jaki lubisz się uczyć i zapamiętywać i ja ci towarzyszę procesie nauki.  A ty, skoro już interesujesz się tym językiem i jesteś zmotywowany/na, robisz w wolnej chwili lub w zaplanowanym przez ciebie czasie to, co dla ciebie przygotuję. I to się po prostu dzieje! Osobiście lubię, kiedy jesteś z innej części Polski, bo możemy porozmawiać o pogodzie jaka jest u ciebie i u mnie – rozmowy są przez to bardziej autentyczne. Możemy porozmawiać o różnicach pomiędzy miastami, czy o tym, co się je Ciebie w domu na Wigilii.

Dlaczego warto uczyć się online?

Włoski online z Ditto daje naprawdę dużo możliwości. Po pierwsze jesteśmy skupieni tylko na tobie, twojej wymowie, i twoich potrzebach związanych z nauką. Możemy dostosować ćwiczenia, żeby łatwiej i przyjemniej ci się uczyło. Masz poczucie, że naprawdę pracujesz przez 45 minut i przez to nauka jest bardziej efektywna. Oszczędzasz czas na dojazd, który możesz przeznaczyć na powtarzanie i utrwalanie nowych słówek, lub na zrobienie od razu zadania domowego.  Czas mija szybko i przyjemnie i kończysz lekcje z poczuciem, że cały czas mówiłeś/łaś.

Czy w nauce języka nie chodzi o to żeby mówić? ;-)

Jeśli masz w sobie ciekawość i motywację do nauki włoskiego, to zapraszam na kurs indywidualny Ditto. Ty decydujesz kiedy i jak często. Ci vediamo online!