Nie tylko La casa de papel – poznaj najlepsze seriale do nauki hiszpańskiego!

Długie jesienne wieczory to idealny moment na oglądanie seriali. A gdyby tak połączyć naukę języków z ulubioną rozrywką? To nic trudnego! Wielbiciele mowy Cervantesa mogą liczyć na ciągle rozrastającą się bazę ciekawych programów i filmów odcinkowych. Zanurz się w lekturze i poznaj najlepsze seriale do nauki hiszpańskiego.

Gdzie oglądać hiszpańskie seriale? 

Kiedy Netflix opublikował La casa de papel fani tej amerykańskiej platformy dosłownie oszaleli na punkcie seriali z Półwyspu Iberyjskiego. Później co rusz pojawiały się kolejne hiszpańskie propozycje, równie warte uwagi. Hiszpańskie seriale obejrzymy też na HBO GO, Amazon Prime Video, RTVE.ES czy Mitele.es. Przy czym dwie ostatnie propozycje mogą wymagać instalacji narzędzia VPN, które umożliwi zmianę adresu IP. W niektórych przypadkach strona informuje, że z racji swojego położenia użytkownik nie może odtworzyć wybranego materiału. Jednak darmowe rozszerzenie do przeglądarki typu Hola VPN może łatwo rozwiązać ten problem.

Amerykańskich platform nie trzeba nikomu przedstawiać, za to hiszpańskie RTVE.ES czy Mitele.es to serwisy tamtejszych stacji telewizyjnych. RTVE.ES jest własnością telewizji publicznej i w swojej ofercie ma nie tylko seriale, ale i programy dokumentalne, kulinarne czy podróżnicze. Z kolei Mitele.es należy do prywatnej sieci Mediaset i oferuje absolutny hit doskonale znany w każdym hiszpańskim domu – serial Los Serrano. Perypetie Diego i jego patchworkowej rodziny przez pewien czas były też emitowane w polskiej telewizji. To solidna dawka humoru dzięki której zaznajomisz się z kolokwializmami i poznasz realia codziennego życia w Hiszpanii (z przymrużeniem oka!).

Odkryj hiszpańską kulturę! 

Poza warstwą językową seriale w przystępny sposób przedstawiają historię i kulturę danego kraju. Przykładem takiego filmu odcinkowego jest inny, cieszący się równie dużą popularnością co wspomniany Los Serrano, Cuéntame cómo pasó. Serial opowiada o rodzinie Alcántara, która przeniosła się ze spokojnego miasteczka Sagrillas do stolicy kraju, by tam rozpocząć nowe życie. I jak to zwykle w tego typu serialach bywa, członkowie rodziny są świadkami wielu ważnych historycznych wydarzeń i przemian społecznych w Hiszpanii i poza nią. Wielbicieli dawnych dziejów z pewnością zainteresują też takie propozycje jak El Ministerio del Tiempo czy Netflixowskie Las Chicas del Cable i El Gran Hotel.

Wracając do współczesności, pod koniec ubiegłego roku platforma HBO GO wyemitowała niecodzienny, ośmioodcinkowy serial Foodie Love. To historia pary trzydziestokilkulatków, którzy poznają się za pośrednictwem aplikacji dla miłośników jedzenia…

Nie tylko meksykańskie telenowele

Z latynoskich produkcji warty uwagi jest meksykański serial La Casa de las Flores, będący zabawną parodią wątków telenowelowych z dozą czarnego humoru i cennymi nawiązaniami do ważnych, społecznych tematów. Na platformie Netflix czekają na Ciebie aż trzy sezony świetnej zabawy z rodziną De la Mora.

Seriale do nauki hiszpańskiego dla początkujących

Dzięki możliwości ustawienia polskich napisów na platformach HBO GO czy Netflix początkujący mogą wybierać w propozycjach według swoich gustów i upodobań. Jednak dla osób, które dopiero co rozpoczęły naukę ciekawym dodatkiem będzie miniserial stworzony z myślą o uczących się. Extra Español jest dostępny w serwisie YouTube. Każdy odcinek trwa średnio 25 minut i w bardzo przystępny sposób opowiada o życiu mieszkających w Barcelonie Loli i Any.

Spodobały Ci się nasze propozycje? Masz już swoje serialowe typy? Nie zapomnij zajrzeć do naszego wpisu: “Co oglądać, żeby podszkolić angielski?”