Jakich języków opłaca się uczyć? Liczysz na przyjemność z nauki i atrakcyjne wynagrodzenie? Poznaj listę 7 najbardziej “dochodowych” języków! 

Motywacja do nauki języka może być bardzo różna, od fascynacji kulturą danego kraju, pyszną kuchnią, przez miłość po perspektywę dobrze płatnej pracy. O tym, że znajomość obcej mowy pomaga rozwijać się zawodowo mówi się już od dawna. Na początku stawiano na angielski, dziś dwa języki to minimum. W grupie tych świetnie opłacanych znalazły się niemiecki, szwedzki, norweski… ale nie tylko. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakich języków opłaca się uczyć!

Dlaczego warto znać języki obce?

Nauka języka otwiera przed nami morze nowych możliwości. Łatwość komunikacji pozwala na swobodne przemieszczanie się i odkrywanie świata. Język jest narzędziem dzięki któremu zyskujemy niezależność. Ale to nie wszystko! Obca mowa nie ogranicza się jedynie do porozumiewania się – ucząc się języka poznajemy inną kulturę i nawiązujemy nowe przyjaźnie. I co ważne, za każdym razem kiedy czytamy wiadomości czy oglądamy materiały wideo w języku X wkraczamy w inny, dodatkowy wymiar. W życiu zawodowym nie jest inaczej. Obca mowa pozwala wdrapać się na kolejne szczeble kariery. Jak podaje raport grupy Pracuj.pl w niektórych obszarach, pracownicy z biegłą znajomością języka obcego mogą otrzymać nawet o 35% wyższe wynagrodzenie w porównaniu do pracowników prezentujących niższy poziom zaawansowania.

Języki których warto się uczyć

Ze względu na bliskie relacje handlowe Polski i Niemiec, język niemiecki bardzo często pojawia się w ofertach pracy. Według badań, aż ¾ przedsiębiorców inwestujących w Kraju nad Wisłą szuka pracowników posługujących się tą mową. Kolejnym bardzo pożądanym językiem jest francuski, a także cieszący się coraz większą popularnością hiszpański. Poza perspektywą dobrych zarobków, za mową Cervantesa przemawia też fakt, że językiem tym posługuje się blisko 600 milionów osób na całym świecie, co pozwala na swobodną komunikację w obu Amerykach, Afryce i w wielu krajach Europy. Ucząc się hiszpańskiego warto postawić na portugalski. Pracodawcy nierzadko szukają tego iberyjskiego duetu, za który są w stanie uczciwie zapłacić – średnio do 5 000 zł miesięcznie. Co ciekawe, włoski, który nie ma aż tak dużego zasięgu, w porównaniu z hiszpańskim czy francuskim od lat cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Ma to związek z wielowiekowymi kontaktami kulturalno-gospodarczymi Polski i Włoch, które są silne aż do dziś.

Języki skandynawskie dla rynku pracy 

Od kilku dobrych lat wiele mówi się na temat języków nordyckich. Szwedzki i norweski nie tylko dają przepustkę do lepszego zatrudnienia na emigracji, ale gwarantują też świetne zarobki w Polsce. Według badań, osoby mogące się pochwalić znajomością języków północnych mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości nawet 8 000 zł! 

A jeżeli już o nauce mowa, dobrze jest pochwalić się przyszłemu pracodawcy certyfikatem językowym. To znacznie zwiększy Twoją szansę na zatrudnienie. Gdzie można przystąpić do egzaminu? Szkoła Lingualand jako jedyna instytucja w Polsce południowej posiada status Centrum Egzaminacyjnego SWEDEX i oferuje egzaminy międzynarodowe z języka szwedzkiego na poziomach A2, B1 i B2 w skali CEFR. Sesja egzaminacyjna odbywa się raz w roku, w czerwcu. Zapisy prowadzone są na przełomie kwietnia i maja.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat egzaminów i kursów z języków szwedzkiego

i norweskiego, skontaktuj się z nami!