Idealny napój na chłodne  wieczory i nie tylko? Poznaj historię polskiej Yerba Mate!

Yerba Mate – w kraju nad Wisłą coraz więcej mówi się o tym wyjątkowym płynie, którym raczyli się południowoamerykańscy indianie. Nie każdy jednak wie, że istnieje polska marka tego płynnego złota uprawianego na argentyńskiej ziemi.

Co to yerba mate?

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się niezwykły napój przyrządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego pochodzącego z pogranicza Paragwaju, Brazylii i Argentyny. I to właśnie tam i również w Urugwaju mate cieszy się niegasnącą popularnością. Yerbę pija się w tych krajach od świtu do nocy. I nic w tym dziwnego, mate doceniane jest za swój energetyczny potencjał i pozytywny wpływ na zdrowie. Stąd yerba mate nazywana jest zdrowszą alternatywą dla kawy.

Yerba mate jaka najlepsza?

Mate można pić na wiele sposobów. Poza różnorodnością typów yerby – od łagodnych po mocne, dymne aromaty możemy wybierać między yerba mate klasyczną, a yerbą z dodatkami, np. z przyprawami korzennymi czy suszonymi owocami. Napój można pić na ciepło, co idealnie sprawdzi się podczas jesienno-zimowych wieczorów, ale istnieje też jego orzeźwiająca wersja – pochodząca z Paragwaju tereré, czyli yerba mate zalewana zimną wodą, czasami z dodatkiem kostek lodu.

Yerba mate amanda

Argentyna to kraj imigrantów. Największy napływ nowych osadników do tej części świata miał miejsce jeszcze przed I Wojną Światową – i to właśnie wtedy zawitała tam rodzina Szychowskich. W 1900 roku familia trafiła na ziemie w stanie Misiones, niegdyś zamieszkiwane przez indian Guaraní. Region ten słynął z uprawy ostrokrzewu paragwajskiego, którą po 1911 roku zajął się także młody Jan Szychowski. I może nie byłoby o nim tak głośno, gdyby nie jego talent inżynierski. W 1919 roku ukończył pracę nad własną tokarką – i jak się później okazało, był to pierwszy egzemplarz w całej Argentynie!

Szychowski budował też inne, cenne urządzenia – m.in. do mielenia i pakowania yerba mate i tak stworzył gospodarstwo La Cachuera, na tamten czas najnowocześniejsze w okolicy. Jego wkład w rozwój uprawy ostrokrzewu został doceniony nie tylko w samej Argentynie, ale też w II Rzeczypospolitej Polskiej, która odznaczyła rodzinę Szychowskich Brązowym Krzyżem Zasługi.

Dziś nad produkcją czuwają potomkowie Jana Szychowskiego. Jeżeli chcielibyście spróbować tego wyjątkowego produktu, szukajcie yerba mate Amanda. Biało-czerwone opakowanie nawiązuje do polskiej flagi. Szychowski zadedykował dwa główne produkty swoim ojczyznom – Argentynie i Polsce.

Małe, codzienne przyjemności: grunt to napić się mate

W sieci aż roi się od popularnych zwrotów i memów z udziałem tego niezwykłego napoju. Przygotowaliśmy dla Was kilka najciekawszych:

“Somos los mates que tomamos, las personas que amamos y los viajes que hacemos.” – jesteśmy mate, które pijemy, ludźmi, których kochamy i podróżami, które odbywamy.

“En esta casa nunca falta amor, ni mates.” – w tym domu nigdy nie brakuje miłości, ani mate. 

“El mate es exactamente lo contrario que la televisión: te hace conversar si estás con alguien, y te hace pensar cuando estás solo.” – mate to zupełne przeciwieństwo telewizji – sprawia, że stajesz się rozmowny kiedy jesteś w towarzystwie i zmusza cię do myślenia, kiedy jesteś sam.

Czy to nie jest niesamowite? Jeżeli jesteście głodni innych ciekawostek ze świata hiszpańskojęzycznego, koniecznie zajrzyjcie do naszego wpisu o Salvadorze Dalí i lizakach Chupa Chups!