Co mają ze sobą wspólnego najsławniejszy lizak świata i Salvador Dalí?

Wielbiciele słodyczy z pewnością doskonale znają lizaki Chupa Chups. A czy wiedzieliście, że ten smakowity słodycz został stworzony przez Hiszpanów, a jego logo zaprojektował sam Salvador Dalí? Poznajcie historię najpopularniejszego cukierka na patyku na świecie!

Hiszpańska marka Chupa Chups 

W latach 50-tych XX wieku Enric Bernat znalazł idealne rozwiązanie dla rodziców, które zrewolucjonizowało globalny rynek karmelkowych słodkości – wymyślił cukierek na patyku. Pierwszy na świecie lizak stał się odpowiedzią na potrzeby ówczesnych konsumentów – dzieci, które jedząc cukierki co rusz wyciągały je z ust brudząc dłonie, buzię i wszystko wokoło.

Lizaki Bernata, które na początku nosiły nazwę Gol szybko zyskały popularność wśród najmłodszych, choć cieszyły też podniebienia tych nieco starszych. Idea “jedzenia słodyczy widelcem” wniosła powiew świeżości na hiszpański rynek cukierniczy.

Chupa Chups co to znaczy?

Lizaki oficjalnie powstały w 1958 roku. Ich pierwotna nazwa Gol odnosiła się do kształtu piłki, jaki nadano tym słodyczom. Z kolei usta kojarzyły się twórcy karmelków z bramką. Jednak ta nazwa nie spotkała się z pozytywnym odzewem i szybko zmieniono ją na Chups. Nowe oznaczenie wiązało się z chwytliwą piosenką, którą chętnie zaczęły śpiewać dzieci. W jej refrenie pojawiało się: “Chupa chups”, czyli “Liż Chupsa”.

Kto zaprojektował logo Chupa Chups?

Kiedy Bernat zaproponował ostateczną nazwę dla swojego produktu, przyszedł czas na projekt logo. Pierwsza propozycja – przedstawiająca dziewczynkę trzymającą w ustach lizaka – nie została ciepło przyjęta. Ponadto twórca tej niebanalnej na owe czasy słodyczy miał w planach ekspansję międzynarodową. Potrzebował więc oryginalnej prezentacji. Właśnie dlatego o zaprojektowanie nowego logotypu poprosił znanego artystę, Salvadora Dalí.

Nie każdy o tym wie, ale ten kataloński malarz osiadł w Stanach Zjednoczonych w czasie II Wojny Światowej. Poza eksponowaniem swoich dzieł na licznych wystawach, zdobył doświadczenie we wzornictwie reklamowym. Być może między innymi dlatego stworzenie znanego znanego na całym świecie, niebanalnego logo Chupa Chups zajęło mu zaledwie godzinę…

Dalí doradcą od sprzedaży

Poza samym projektem logotypu lizaków, Salvador Dalí podpowiedział Bernatowi, aby logo znajdowało się, nie jak proponowano z boku cukierka, a na górze opakowania. W ten sposób było nie tylko lepiej widoczne, ale i można było je chronić przed kopiowaniem. W tamtym czasie twórca tego nietypowego cukierka zmienił też swoje podejście do handlu i postanowił eksponować lizaki w miejscach widocznych dla dzieci, a nie tak jak wcześniej – przy kasach.

Dziś w sklepach możemy znaleźć mnogość rodzajów Chupa Chups. Poza rozmaitymi wersjami smakowymi możemy wybierać rozmiary – od standardowych po XXL, z gumą do żucia czy zabawkami. I jak tu nie kochać Chupa Chups?

A jeżeli jesteście głodni innych ciekawostek, musicie koniecznie zajrzeć do naszego artykułu na temat włoskiej pizzy.