Szlifuj swój włoski na Netflixie

Post ten kieruję do wszystkich italofili.

Jeśli nie macie co zrobić z czasem, zwłaszcza w trakcie pandemii i szukacie włoskiego serialu na długie jesienne wieczory, to mam dla was kilka propozycji.

Dla miłośników kryminałów (giallo) polecam trzy seriale.

Jeden to „ Carlo & Malik” (wł. Nero a metà). Akcja toczy się w Rzymie, serial jest zabawny i trzyma w napięciu. Jeden sezon (stagione), 12 odcinków (episodi). Każdy odcinek, nie licząc pierwszych i ostatnich dwóch, jest o czymś innym. W tle oczywiście główne wątki bohaterów.

Drugi „ Il processo” to również jednosezonowy serial składający się z ośmiu odcinków. Cały sezon poświęcony jest morderstwu nastolatki i pani prokurator powiązanej z ofiarą. Większości moim uczniom bardzo podobał się ten serial i czekają z niecierpliwością na drugi sezon.

Trzeci to „Suburra” akcja toczy się w nadmorskim miasteczku niedaleko Rzymu. Ten serial jest dość brutalny i opowiada o tym w jaki sposób interesy Kościoła, Państwa, Mafii i włoskich deweloperów krzyżują się ze sobą. Trzy sezony, każdy po 8-10 odcinków.

Dla miłośników dreszczowców polecam serial „Curon” – mroczny thriller młodzieżowy, jeden sezon, 7 odcinków. Kiepsko się po nim śpi, zwłaszcza jak jesteśmy sami w domu ;-) A wszystko za sprawą  klątwy, która ciąży nad Curon. Warto obejrzeć chociażby dla młodzieżowego żargonu.

Kto z kolei ma ochotę na trochę fantasy i klimat XVII- wiecznych Włoch może pokusić się na serial „ Czarny księżyc” (wł. Luna nera). Jeden sezon , 6 odcinków, klimat wiedźm (streghe) i magicznych zaklęć (incantesimi). Polecam tylko dla poćwiczenia języka i zabicia czasu ;-).

Idąc bardziej w młodzieżowe, letnie i beztroskie klimaty mamy jeden sezon i osiem odcinków serialu „Trzy metry nad niebem”. Dwoje nastolatków zakochuje się w sobie podczas lata na włoskim wybrzeżu Adriatyku. Słownictwo i muzyka bardzo przyjemne. Ogląda się z lekkością.

Jest jeszcze jeden serial „ Rzymskie dziewczyny”, chyba jeden z pierwszych na Netflixie, ale jego akurat nie oglądałam. Jeśli ktoś ma ochotę sprawdzić o czym jest to zachęcam do oglądnięcia i podzielenia się opinią w komentarzu.

Podaję też 4 tytuły włoskich filmów na Netflixie – „ Chleb, miłość i..” (wł. Pane, amore e…) stary film z Sophią Loren i Vittorio De Sica, z nowośći “Niewierni”(wł. Gli infedeli) z Riccardo Scamarcio i “Pod słońcem Riccione” (wł. Sotto il sole di Riccione)  oraz “Życie przed sobą” (wł. La vita davanti a sé) , w którym również możecie podziwiać nieco starszą już Sophie Loren.

Buona visione, ragazzi!