Szybko, łatwo i przyjemnie… Poznaj sprawdzone sposoby na przygotowanie się do zajęć po dłuższej przerwie!

 Znasz to uczucie kiedy lektor zadaje Ci pytanie, na które jeszcze kilka miesięcy wcześniej prawdopodobnie odpowiedziałbyś bez zająknięcia, ale przerwa zrobiła swoje? I choć zakłopotanie i poczucie wstydu to całkiem naturalna reakcja, to zapominanie słówek i utrata płynności wypowiedzi po dłuższym czasie nie są niczym nadzwyczajnym.  A jak dobrze wiemy, każdy czasami zasługuje na chwilę odpoczynku i to nawet od nauki ulubionego języka. Przerwa działa regenerująco i pozwala rozpocząć zajęcia z nową energią. Kilka dni na powtórkę materiału w zupełności wystarczy, żeby rozruszać mózg. Podpowiadamy sposoby na skuteczne przygotowanie się do zajęć i co robić, żeby nie zapomnieć języka w buzi…

Jak powtarzać słówka?

 Nieużywane słownictwo szybko ulatuje z pamięci, dlatego regularne powtórki są tak ważne. To, jak zapamiętywać słówka i co ile je powtarzać w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji uczącego się. Dla wzrokowców świetnym rozwiązaniem będą fiszki obrazkowe. Można zakupić gotowe plansze w księgarniach językowych albo stworzyć swoją własną partię korzystając z kolorowych karteczek. Dla wielbicieli nieco bardziej zdigitalizowanych rozwiązań idealne będą programy komputerowe i aplikacje do nauki. SuperMemo czy Profesor (Henry, Klaus, Borys, Pierre, Marco, Pedro) idealnie łączą w sobie naukę i zabawę oferując słówka i wyrażenia w najróżniejszych ćwiczeniach – na wypełnianie luk, tłumaczenie zdań, w grach typu memory, etc.

Słówka online

 Lubisz grać w gry na smartfonie? Aplikacje do nauki słownictwa to coś dla Ciebie! To jedna z najwygodniejszych opcji, pozwalająca na swobodne powtórki w dowolnym miejscu i czasie. A wybór jest ogromny… czeka na Ciebie Tinycards od DuoLingo, Flashcards czy Memrise. Wystarczy tylko kilka minut dziennie, aby przypomnieć sobie bazę słówek z zajęć czy nauczyć się nowych wyrażeń, którymi zaskoczysz lektora.

(Nie)lubiana gramatyka

Hm.. mowa zależna, no i jak to było z tymi zdaniami warunkowymi? Jeżeli nudzi Cię przeglądanie teorii i wolałbyś od razu sprawdzić się w praktyce, skorzystaj z ćwiczeń online. Serwisy takie jak www.ang.pl oferują przystępnie opracowaną teorię i olbrzymi zbiór interaktywnych zadań, które możesz sprawdzać na bieżąco. A jeśli wolisz wersję mobile, nie zabraknie też aplikacji z ćwiczeniami gramatycznymi. Wystarczy, że wpiszesz interesujący Cię język i gotowe! Potrzebujesz dodatkowego wyjaśnienia i nadal nie przekonuje Cię czytanie teorii? Skorzystaj z pomocy interaktywnych platform do nauki języków takich jak Profe de ELE (język hiszpański), BBC Learning English. Możesz też zajrzeć do materiałów w serwisie YouTube wpisując interesujące Cię zagadnienie, np. ESSERE vs STARE (język włoski).

W jaki sposób wzbogacić słownictwo i jak trenować mówienie w języku obcym?

Gramatyka powtórzona, słówka też… przychodzi więc czas na mówienie! Na płynność wypowiedzi składa się wiele elementów. Nie zapominaj, że dobrze jeśli solidnej powtórce towarzyszy słuchanie radia czy podcastów w języku obcym. Filmy i seriale to też świetna okazja do osłuchania się z obcą mową i przyswojenia nowych wyrażeń. Nie inaczej jest z lekturą artykułów i książek. Później o wiele łatwiej będzie Ci “wskoczyć” w wir płynnej konwersacji z kolegami z grupy czy z lektorem. A jeśli już o tym mowa, to doskonałym narzędziem do ćwiczenia wypowiedzi będą aplikacje symulujące żywe dialogi, np. Cake czy Busuu, która umożliwia kontakt z innymi uczącymi się i native speakerami. Bardzo rozwijające są także tandemy i spotkania językowe.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź nasze 3 patenty na samodzielną naukę między zajęciami!