Chcesz nauczyć się języka skandynawskiego? Postaw na uniwersalny norweski i z łatwością komunikuj się w nordyckich krajach! 

Jeżeli zastanawiasz się nad nauką norweskiego i nie jesteś do końca przekonany, ten wpis jest dla Ciebie! Niekiedy sama perspektywa dobrze płatnej pracy to za mało. Dowiedz się, co jest najważniejsze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu norweskiej przygody i odkryj magię Skandynawii.

Norweski: czy warto się uczyć tego języka?

Pamiętaj, że wychodząc z założenia, że musisz nauczyć się tego języka, żeby rozpocząć pracę w Norwegii to dobry początek, jednak nie zawsze wystarcza. Ci, którzy wspominają naukę języków z czasów szkolnej edukacji często wspominają, że pomimo długich lat nauki nie udało im się wkroczyć na wysoki poziom ich znajomości. Dlaczego? W dużej mierze dlatego, że kierował nimi przymus. Szczególnie jeśli myślimy o językach, których nie można było samodzielnie wybrać. Podobnie jest z każdą nową mową, jeżeli czujesz, że chcesz się jej nauczyć, a nie musisz będzie ci zdecydowanie łatwiej. Dobre chęci powodują, że stajesz się otwarty na wszystko co nowe, w tym także na kulturę, bo jak wiadomo, język bez niej nie istnieje. Jeśli już dziś chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat norweskich zwyczajów, koniecznie zajrzyj do naszego wpisu na temat świąt w Norwegii.

Norweski: w jaki sposób się go uczyć?

Rady na temat tego, jak się uczyć norweskiego będą bardzo uniwersalne. Jak w każdym innym języku, ważne jest osłuchanie się. Polecamy norweskie filmy i seriale z napisami. Warto też słuchać norweskiego radia czy podcastów, a także zaglądać do serwisu YouTube i śledzić publikacje nordyckich youtuberów. Kolejna rada dotyczy oczywiście czytania! Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z wydarzeniami z Norwegii, albo szukasz ciekawostek na temat tego kraju polecamy aplikację Squid. To proste narzędzie z którego możesz korzystać w każdym momencie. Skupia publikacje z całego świata w rodzimych językach. Wygodny interfejs pozwala na wybranie interesującego cię kraju i gotowe! Zyskujesz dostęp do setek artykułów z wybranych kategorii.

Norweski czy szwedzki który łatwiejszy?

W sieci często pojawiają się pytania: co lepsze norweski czy szwedzki? Oba te języki są do siebie podobne, a użytkownicy norweskiego mogą porozumieć się z władającymi językiem szwedzkim. Są też zrozumiali dla Duńczyków. Co ważne, norweski uważany jest za najłatwiejszy spośród języków skandynawskich. Jego wymowa jest o wiele mniej skomplikowana niż w duńskim, a gramatyka bardziej przystępna niż w szwedzkim.

Co ciekawe, posługując się norweskim możesz nie zrozumieć Duńczyka, ale nie będziesz miał kłopotów z rozszyfrowaniem duńskiego tekstu. Wbrew pozorom norweski wcale nie jest trudniejszy od angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Najbardziej zniechęca wymowa, ale tak naprawdę jest możliwa do szybkiego opanowania. Pamiętaj, że znajomość innych obcych mów pomoże ci w opanowaniu norweskiego. Znając angielski zauważysz podobieństwa do norweskiego, takie jak np. użycie czasów.