Karolina Przygodzka, lektorka norweskiego w Lingualand

W Norwegii najbardziej uroczyście obchodzi się Wigilię (julaften) Już ok. godz. 17.00 w wieczór wigilijny bijące w kościołach dzwony wskazują na początek Świąt Bożego Narodzenia (jul). Większość Norwegów zasiada tego dnia z rodziną i przyjaciółmi do uroczystej kolacji, której głównym daniem są solone jagnięce żeberka (pinnekjøtt) lub wieprzowe żeberka (ribbe). Pozostałe dania wigilijne nieco się od siebie różnią, w zależności od regionu – na wschodzie je się rybę, a na zachodzie mięso.

Tradycyjnymi napojami są norweskie piwo i norweska wódka aquavit. Jeśli chodzi o dzieci, to dostają one typowy bożonarodzeniowy napój – julebrus. Ulubionym świątecznym deserem Norwegów jest krem ryżowy (risengrynsgrøt). Z nim wiąże się bardzo ważna tradycja – w deserze ukryty zostaje migdał, a szczęśliwiec, który znajdzie go w swym kremie, otrzymuje nagrodę w postaci świnki z marcepanu (marsipangris). Po wieczerzy cała rodzina tańczy wokół udekorowanej choinki (juletre) i śpiewa tradycyjne norweskie kolędy (julesanger).

Ważnym elementem norweskich świąt jest oczywiście obdarowywanie bliskich prezentami. Jednak norweski św. Mikołaj (Julenisse) jest znacznie mniej skomercjalizowaną wersją amerykańskiego Świętego Mikołaja. Norweski Julenisse bardziej przypomina elfa lub krasnoludka i lubi płatać figle. W Wigilię należy go poczęstować porcją owsianki, aby był grzeczny 😊

Zgodnie z norweską tradycją ludową, w każdym wiejskim gospodarstwie mieszka ukryty w stodole Krasnal (Nisse). Jeśli gospodarze o niego nie dbają, może ich spotkać z jego strony wiele złośliwości. W związku z tym, wiele rodzin w Boże Narodzenie wystawia swoim krasnoludkom miski z kaszką ryżową, aby go lekko w ten sposób ze sobą zjednać.

Oczywiście, w Święta Bożego Narodzenia, w norweskich domach nie może zabraknąć – piernikowego domku (pepperkakehus). Piernikowe ozdoby odgrywają ważną rolę w okresie świątecznym. W związku z tym, co roku w norweskim Bergen powstaje największe na świecie Piernikowe Miasteczko (pepperkakeby).

Jak widzicie, każdy kraj ma swoje ważne tradycje dotyczące obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Nawet jeśli niektóre z norweskich zwyczajów wydają nam się dość zabawne, nie próbujcie podczas rozmowy z Norwegami ich wyśmiewać. Norwegowie traktują je bowiem bardzo poważnie!

A więc god jul og godt nyttår!! 😊

 

Autor zdjęcia: werner22brigitte (pixabay.com)