Od zera do bohatera… czyli ile zajmuje nauka języka i jak szybko przejść na wyższy poziom zaawansowania?

Niektórzy twierdzą, że na każdy poziom znajomości języka potrzeba około 120 godzin nauki, choć, jak wiadomo, język językowi nie równy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile zajmuje nauka języka i w jaki sposób szybko opanować podstawy obcej mowy i doskonalić jej znajomość, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Który język obcy jest najłatwiejszy do nauki?

Czy rzeczywiście istnieje podział na języki łatwe i trudne do nauki? Czy to tylko kwestia samozaparcia i zdolności językowych? Jak zawsze, opinii jest wiele, a prawda leży pośrodku. Jak podają różne źródła, wśród mów które uchodzą za najmniej skomplikowane znajdują się hiszpański, włoski czy lingua franca, czyli angielski. Co ciekawe, znajdziemy tam też szwedzki, który w Kraju nad Wisłą staje się coraz bardziej popularny. Cechuje się przejrzystą gramatyką i łatwą wymową, a co ważne jest bardzo podobny do innych skandynawskich mów, takich jak duński czy norweski. Dla Polaków, ze względu na podobieństwa do rodzimego języka przystępne będą też czeski, słowacki, ukraiński czy nawet rosyjski.

Jak szybko opanować język obcy?

W jednym z naszych wpisów zastanawialiśmy się, czy 20 godzin to wystarczająco, żeby nauczyć się języka obcego. I znów, ilu ludzi, tyle opinii… Przyjmuje się, że żeby opanować znajomość języka obcego na każdy poziom potrzeba około 120 godzin nauki. Inne źródła podają, że np. w hiszpańskim jest to 200 godzin do poziomu B1. Istnieje też ogólny podział dla wszystkich języków, który prezentuje się następująco:

C2  1000 – 1200 h

C1 700 – 800 h

B2 500 – 600 h

B1 350 – 400 h

A2 180 – 200 h

A1 80 – 120 h

I tak, dla jednych perspektywa poświęconych godzin na naukę będzie działać motywująco, tak dla innych wręcz przeciwnie. Taki harmonogram może być świetny w orientacyjnym planowaniu całego procesu przyswajania języka, ale warto pamiętać, że to tylko od nas samych zależy z jakim tempem dojdziemy na wyższy poziom zaawansowania. Osoby, które mają tak zwaną łatwość do języków mogą poradzić sobie o wiele sprawniej, niż ci, którym zgłębianie meandrów obcej mowy przychodzi na ogół z trudem. Nie jest to jednak żadna reguła. Przede wszystkim liczy się odpowiednia motywacja i organizacja pracy, o której wielokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu i profilach w mediach społecznościowych.

W jaki sposób uczyć się języka obcego?

Przed rozpoczęciem nauki dobrze jest postawić sobie pytanie: “Dlaczego chcę nauczyć się tego języka?”. Motywacja taka jak wyjazd za granicę, studia w innym kraju czy rozpoczęcie świetnej pracy zdecydowanie pomogą osiągnąć cel w krótkim czasie. Nie zapominajmy też o pasji, czasami z pozoru oczywiste cele nie są potrzebne, żeby odkryć w sobie miłość do języka i rozwijać jego znajomość w szybkim tempie. Pamiętajmy, że motywację trzeba podsycać, np. czytając książki i artykuły w obcym języku czy oglądając materiały w serwisie YouTube czy oddając się wieczornemu bing whatchingowi z ulubionymi serialami.

Ostatnio dużą popularnością cieszy się język obcy online. Kursy w sieci, interaktywne platformy, gry i ćwiczenia to świetny sposób na szybkie przyswojenie materiału i uzyskanie biegłości językowej. Bardzo pomocne są też aplikacje na smartfony, dzięki którym możemy poszerzać wiedzę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie.