Jak nie zapomnieć języka przez wakacje?

Chociaż pogoda na to nie wskazuje, lato już tuż-tuż i kończą się kursy semestralne. Co zrobić, żeby jak najdłużej zachować w głowie to, czego się nauczyliście? Oto moje rady:

1. Szukaj kontaktu z native speakerami. Wiecie, gdzie można spotkać na małej zamkniętej powierzchni najwięcej narodowości? W autobusie numer 304 do Wieliczki. Szansa na małą konwersację albo podsłuchanie rozmowy gwarantowana :) A jeżeli nie macie ochoty na wycieczki, to i tak wszystkie ogródki w centrum są pełne obcokrajowców. Wystarczy tylko strategicznie usiąść i w odpowiednim momencie zacząć rozmowę.

2. Wciągnij się w jakiś serial i oczywiście oglądaj go po angielsku, niemiecku, hiszpańsku itp.

3. Jeżeli jesteś na wakacjach gdzieś za granicą, to ćwicz się w small talku. Znajdzie się dużo wspólnych tematów, jak pogoda, jedzenie, plaża, ogólne narzekanie itp.

4. A może teraz znajdziesz czas na zrobienie ćwiczeń online? Na przykład podręczniki do niemieckiego mają fajne zadania do każdej lekcji.

5. Postaraj się pojechać do kraju, którego języka się uczysz, chociażby na weekend! W erze tanich lotów i Flixbusa jest to do zrobienia nawet przy małym budżecie. Korzyść z zanurzenia się w całym obcojęzycznym otoczeniu jest ogromna! Przekonacie się, że oni naprawdę tak mówią i wzmocnicie swoją motywację.

6. Bardzo banalne, ale pomocne: przejrzyj czas od czasu notatki z kursu; to naprawdę działa.

7. Prowadź rozmowy ze sobą w obcym języku. Szczególnie polecam w trakcie jazdy na rowerze; nikt się nie będzie na ciebie dziwnie patrzył, bo pomyśli, że rozmawiasz przez telefon.

8. A może dasz teraz szansę Fiszkotece? Wszystko tam czeka na ciebie, masz dostęp również w czasie wakacji.

9. Udawaj Niemca/Anglika/Włocha/Hiszpana/Francuza/Szweda/Norwega. Umów się w jakimś lokalu z wtajemniczoną osobą i konsekwentnie rozmawiajcie cały czas w danym języku.

10. Zabierz na wakacje książkę, ale oczywiście nie po polsku. Najważniejszy warunek, musi być bardzo ciekawa i wciągająca!

11. Jeżeli jesteście singlami, to polecam przy szukaniu potencjalnego partnera/partnerki uwzględnić też kwestie językowe :) Nawet jeśli się rozstaniecie, nie będzie to czas stracony.

 

PS Wszystkie powyższe rady przetestowałam na sobie, szczególnie tę ostatnią.

 

Jeśli masz czas i ochotę, zapraszamy na nasze intensywne kursy wakacyjne!