Spokojnie, nie będę tu powtarzać, że aby zdać egzamin, musicie się uczyć i ćwiczyć. To oczywiście prawda i bez tego szanse sukcesu maleją dość drastycznie. Ale chociaż wiedza to dużo, to jednak nie wszystko. Warto pomyśleć też o kilku innych rzeczach.

  1. ZRÓB WRAŻENIE SŁOWNICTWEM

Zaczniemy jednak od uczenia się. W przypadku każdego egzaminu, pisemnego czy ustnego, egzaminator zwraca uwagę na słownictwo. Możecie ułatwić sobie zadanie przygotowując zawczasu kilka słów czy zwrotów, które będziecie mogli zastosować w często pojawiających się tematach, takich jak rodzina, hobby itd. Pamiętajcie, że na egzaminie z języka warto odpowiadać nie zgodnie z prawdą, a z waszym przygotowaniem językowym. Nie to sprawdzamy!

  1. ZNAJ FORMAT

Prawie każdy egzamin z języka obcego ma konkretny format, którego można się łatwo nauczyć. Każde ćwiczenie ma bowiem na celu sprawdzenie określonych umiejętności. Jeśli dobrze zapamiętacie format egzaminu, będziecie mogli wykorzystać dostępny czas o wiele wydajniej, nie wczytując się w polecenia, tylko natychmiast biorąc się do pracy. W przypadku egzaminów ustnych możecie też przygotować się do udzielenia odpowiedzi w wyznaczonym czasie, i nie martwić się, że nie zdążycie.

  1. ZAPLANUJ CZAS I PRACUJ STRATEGICZNIE

Jeśli znacie już dobrze format egzaminu, czas na rozłożenie pisania w czasie w taki sposób, aby zmieścić się w przewidzianych kilku godzinach. Czasem zamiast przejścia przez egzamin od początku do końca, warto zacząć w środku. Każdy i każda z was powinna znać swoje mocne i słabe strony, i dostosować do siebie tempo pisania. Dobrze jest też wiedzieć, ile punktów dostaje się za każde wykonane zadanie, i odpowiednio podejść do pisania.

  1. PLANUJ WYPOWIEDZI PISEMNE

Większość egzaminów posiada przynajmniej jedno zadanie pisemne, a często więcej, ku przerażeniu części piszących. Czasem oprócz pisania, musicie mieć pod kontrolą na przykład liczbę wyrazów, o czasie pozostałym do końca egzaminu nie wspominając. Wielu z was pewnie nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo stworzenie (nawet w głowie) prostego planu eseju czy artykułu może pomóc w napisaniu dobrego językowo i sensownego kawałka tekstu. Zacznijcie od planu, a wasz egzaminator będzie szczęśliwszy.

  1. ZRELAKSUJ SIĘ

Nie mam tu na myśli dzikiej imprezy na dzień przed egzaminem, lepiej świętować po. Przed każdym egzaminem natomiast dobrze jest się wyspać i przez przynajmniej jeden wieczór skoncentrować na czymś przyjemnym, na przykład na planowaniu tej szalonej imprezy.