15 minut nauki dziennie – czy to możliwe? Dowiedz się jak się zmotywować i rozwijać znajomość języka systemem małych kroków

15 minut nauki dziennie, cztery tygodnie, trzy miesiące… W sieci nieustannie zapewniają nas, że aby nauczyć się języka obcego wystarczy systematyczność i solidny podręcznik w dłoni lub najnowocześniejsza aplikacja na smartfona. Dziś odpowiemy na pytanie, czy to rzeczywiście wystarczy i co robić, żeby władać obcą mową niczym niczym prawdziwy ekspert!

Zasada 15 minut nauki dziennie

Jak sama nazwa wskazuje, metoda ta polega na realizowaniu regularnych powtórek po 15 minut każda. Można też przyjąć inny czas, np. 10 czy 20 minut. Liczy się regularność. Na taką krótką sesję można wygospodarować chwilę rano, tuż przed śniadaniem, czy wieczorem przed pójściem spać. Wydaje się, że to łatwe, ale… nie zawsze o tym pamiętamy.

15 minut dziennie angielski 

Swego czasu na rynku pojawiła się całą gama podręcznych książeczek, takich jak 15 minut dziennie niemiecki, 15 minut dziennie francuski i wiele, wiele więcej… I choć w taką wygodną broszurę nadal możemy zaopatrzyć się w księgarni, to wydaje się, że dużo większą popularnością cieszą się aplikacje do nauki języków takie jak Duolingo, Memrise, Babbel czy Quizlet. O ich możliwościach mówiliśmy w naszym wpisie, https://www.lingualand.pl/blog/ucz-sie-wygodniej-dowiedz-sie-jak-w-pelni-wykorzystac-programy-i-aplikacje-do-nauki-jezykow/.

Zarówno popularne apki jak i programy do nauki czy książki językowe doskonale wspomagają proces przyswajania obcej mowy i co ważne – wyrabiają w nas nawyk systematyczności, bez którego trudno o zadowalające efekty.

15 minut dziennie nauki – czy to naprawdę działa? 

Działa. Jeżeli chcemy zadbać o powtórki z lekcji, albo poznać dodatkowe słówka, lub kiedy dopiero “przymierzamy się” do rozpoczęcia kursu z lektorem. Wówczas taka 15-minutowa porcja dziennie idealnie się sprawdzi. Pamiętajmy jednak, że kilkanaście minut raz dziennie nie sprawi, że zaczniemy myśleć w języku obcym. Żeby tak się stało potrzeba więcej czasu poświęconego na słuchanie materiałów w języku X, czytanie gazet, rozmowy z native speakerami czy wreszcie na kurs językowy.

Mamy nadzieję, że w tym momencie Was nie zniechęciliśmy ;) Jeżeli uda Wam się wygospodarować kilkanaście minut dziennie na naukę możecie być z siebie dumni. I choć te minuty mogą wydawać się niczym nadzwyczajnym, każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak trudno jest wyrobić w sobie nawyk systematyczności. Pamiętajcie, że dzięki metodzie małych kroków (pisaliśmy o niej tutaj) szybciej dotrzecie do celu.

A teraz kilka sposobów na to, jak skutecznie łączyć 15 minut nauki dziennie z kursem:

  • w aplikacji Quizlet stwórz fiszki ze słówkami z zajęć
    (jeśli chcesz, możesz znaleźć kilka dodatkowych z danego tematu) i powtarzaj je w wolnej chwili,
  • przeczytaj ciekawy artykuł w języku, którego się uczysz. Możesz to zrobić wygodnie z poziomu aplikacji Squid,
  • lubisz podcasty? Odkrywaj ciekawostki ze świata dzięki aplikacjom takim jak Google Podcast czy Podcast Addict.