Wiosna, ach to ty!

Nie wiem jak wam, ale mnie wiosna (primavera) kojarzy się przede wszystkim z kwiatami (fiori), kolorami (colori) i zapachami (profumi). Dlatego dziś będzie o kwiatach, ich znaczeniu i symbolach.

Primula (Pierwiosnek/Prymula) – nazwa pochodzi od łacińskiego słowa primus, które po włosku oznacza fiore che nasce prima (kwiat, który rodzi się jako pierwszy). Ten kwiat zdobi większość włoskich balkonów i tarasów swoimi pięknymi barwami i odcieniami. Niektórzy Włosi uważają, że primula na balkonie to nie tylko raj dla oczu, ale również portafortuna (czyli coś co przynosi szczęście).

Pewna legenda głosi, że Święty Piotr zrzucił z nieba klucze do raju (paradiso) i w miejscach, w których klucze zetknęły się z ziemią zakwitły pierwiosnki. Podobno w języku angielskim  prymulę nazywa się potocznie bunch of keys, czyli „wiązka kluczy”.

We włoszech pierwiosnek symbolizuje młodość, odrodzenie i nadzieję (giovinezza, rinascita e speranza) dlatego jest to kwiat, który można podarować każdemu i na każdą okazję. Jest wyrazem tego,  że życzymy komuś wszelkiej pomyślności i szczęścia.

Narciso (Narcyz/ Żonkil) – nazwa pochodzi od greckiego słowa narkào, które ponoć oznacza po włosku stordisco czyli „otępiam zmysły” – prawdopodobnie ze względu na swoją odurzającą woń.

Tu na myśl przychodzi mit o Narcyzie. Pięknym chłopcu, w którym kochały się wszystkie nimfy. On jednak, od momentu gdy ujrzał swe odbicie w strumieniu, zakochał się sam w sobie. Niestety nie mogąc odwzajemnić tej miłości, w końcu umarł z tęsknoty spoglądając w swoje odbicie w wodzie.  Gdy go złożono w ziemi, na grobie wyrósł kwiat o białych płatkach i złotym sercu, który nazwano narcyzem.

We Włoszech żonkil symbolizuje zabawę i grę (divertimento e gioco). Jest idealnym prezentem, by okazać komuś sympatię.

Iris (Irys) – nazwa pochodzi od greckiego słowa iris czyli „tęcza”, po włosku arcobaleno. W mitologii greckiej Bogini Iris, posłanniczka rozkazów niebiańskich, przekazywała je ludziom schodząc i wspinając się po tęczy z  Olimpu na Ziemię.

Wykorzystywany przez Egipcjan, Greków i Rzymian nie tylko w celach ozdobnych, ale także leczniczych.

Ten prosty i kolorowy kwiat wiosenny, symbolizuje wiarę i nadzieję (fede e speranza)  i jest odpowiednim prezentem dla osób, które zaczynają jakiś nowy etap w swoim życiu.

Margherita (stokrotka) to kolejny kwiat, który symbolizuje wiosnę. Jego nazwa pochodzi od greckich słów leukos (biały) i  anthemon (kwiat) odnoszącego się do koloru samego kwiatu. Pierwsze historyczne informacje o stokrotce pochodzą ze starożytnego Egiptu, gdzie pojawia się jako dekoracja niektórych ceramicznych waz.

W języku kwiatów margherita przyjmuje znaczenie prostoty, niewinności, świeżości, spontaniczności, dobroci i czystości (semplicità, innocenza, freschezza, spontaneità, bontà e purezza).

Ze strokrotką kojarzy mi się znana zabawa z młodości pod tytułem ” kocha, nie kocha?” (mi ama o non mi ama?) , która polega na odrywaniu płatków, jeden po drugim, żeby przekonać się ostatecznie czy obiekt naszych westchnień odwajemnia nasze uczucia. Podobno poczatki tej zabawy sięgają czasów królowej Wiktorii, kiedy to pokojówka o imieniu Margaret i złamanym sercu  postanowiła za pomocą kwiatu i tego właśnie pytania znaleźć nową miłość.

A wam z czym kojarzy się wiosna?