Kiedy?

We Włoszech uroczystość Bożego Ciała przypada zawsze w niedzielę. W tym roku będzie obchodzona trzeciego czerwca. Teoretycznie i symbolicznie powinien to być czwartek, z uwagi na fakt upamiętnienia Ostatniej Wieczerzy i Przeistoczenia chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, ale Włosi wolą świętować w weekend. I kto im zabroni ? ;) Ma to swoje plusy- można spędzić czas rodzinnie, zapomnieć o pracy i w pełni się zrelaksować.

Jak?

Oczywiście nie brakuje atrakcji, świętuje się pełną parą: figurki, procesje, stroje średniowieczne, pochody, noszone wielkie Madonny, przeróżne zawody – im bardziej na południe, tym huczniejsze i bardziej ekscytujące zgromadzenia.
Jednak co najciekawsze i najpiękniejsze tego dnia (a dokładnie już cały tydzień poprzedzający), ulice Centro Storico w większości włoskich miast i miasteczek są usłane chodnikiem z kwiatów. Taka infiorata, czyli dywan z kwiatów, jest naprawdę urzekający, zniewala kolorami, zapachami i wzorami. Ułożone z kwiatów kielichy z hostią, Matki Boskie, gołębice, postaci Chrystusa to kolejny przykład włoskiego poczucia piękna i estetyki. Styl i design w pełnej okazałości.

Infiorata w Noto na Sycylii. Źródło: http://podereerica.com/?tag=infiorata (dostęp: 30.05.2018)

Gdzie warto się udać?

Najpiękniejsze infioraty można zobaczyć np. w regionie Marche w Maceracie czy w Umbrii w Castelluccio di Norcia, gdzie dywan jest w całości naturalny (zdobią go maki (papaveri) i chabry (fiordalisi)). W Orvieto przez cały weekend na piazza della Repubblica odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej i można zobaczyć mercantino medievale, czyli kiermasz średniowieczny z rękodziełem i włoskimi przysmakami. Polecam również miasto i gminę Campobasso w regionie Molise, Brindisi i Foggię w Apulii, Sassari na Sardynii i Palermo i Messinę na Sycylii.

Jeśli nie macie jeszcze planów na długi weekend może warto udać się do Włoch, poćwiczyć język i zobaczyć zjawiskowy ołtarz w postaci długiego kwiecistego dywanu?